Sytuacja popowodziowa w Polsce w uprawach roślin rolniczych powoli stabilizuje się

W uprawach pszenicy ozimej może pojawić się problem z występowaniem zgorzeli siewek, której sprawcami jest kompleks organizmów chorobotwórczych. Podobnie, jak w przypadku wielu innych patogenów, woda ułatwia rozprzestrzenianie się zarodników infekujących np. źdźbła czy liście zbóż ozimych. Infekcji sprzyjają silne i długotrwałe opady deszczu, powodujące nadmierne uwilgotnienie gleby i jej zaskorupienie. Wraz z falą powodziową zarodniki organizmów chorobotwórczych mogą rozprzestrzeniać się szybciej. Zgorzel siewek może być powodowana między innymi przez grzyby rodzaju Fusarium, które w późniejszym okresie są sprawcami również choroby podsuszkowej.

czytaj więcej

Możliwe konsekwencje popowodziowe w uprawach rolniczych – rzepak ozimy

Powódź na południu Polski w okresie jesieni 2024 spowodowała ogromne zniszczenia i straty, których konsekwencje z pewnością będą wymagały czasu, pracy, energii i nakładów finansowych. Należy także pamiętać, że poza zabudowaniami, drogami, mostami, realne straty ponieśli także rolnicy. Część upraw będzie wymagała ponownych zasiewów (pszenica ozima, rzepak ozimy), wiele plantacji kukurydzy uległo całkowitemu zniszczeniu.

czytaj więcej

Problemy w uprawie ogórka

Główną przyczyną zamierania ogórków w obecnym sezonie jest mączniak rzekomy dyniowatych, wywoływany przez grzyba Pseudoperonospora cubensis, często mylony z kanciastą plamistością liści ogórka, powodowaną przez bakterię Pseudomonas syringae pv. lachrymans. Mączniaka rzekomego stwierdzono we wszystkich analizowanych próbkach ogórków z upraw polowych w całej Polsce.

czytaj więcej

Bakterie na nowych żywicielach

W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zagrożenia ze strony patogenów bakteryjnych, które pojawiają się na nowych roślinach żywicielskich. W 2024 roku na terenie województw wielkopolskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego odnotowano przypadki występowania bakterii patogenicznych na roślinach, które dotychczas nie były ich gospodarzami.

czytaj więcej

Problemy w uprawie buraka cukrowego

W roku 2024 przebadano rośliny buraka cukrowego pochodzące z województwa: wielkopolskiego, dolnośląskiego, pomorskiego oraz zachodnio-pomorskiego pod kątem obecności wirusów. Rośliny charakteryzowały się objawami w postaci żółknięcia liści, często rozpoczynającego się od szczytów i brzegów blaszek liściowych, deformacji powierzchni i mozaiki.

czytaj więcej

Wirusy w uprawach grochu, łubinu i bobiku

 W roku 2024 obserwowano wzmożoną obecność infekcji wirusowych w uprawach roślin strączkowych tj. grochu siewnego (Pisum sativum), łubinu białego (Lupinus albus), łubinu żółtego (Lupinus luteus), łubinu wąskolistnego (Lupinus angustifolius) oraz bobiku (Vicia faba L. ssp. minor). 

czytaj więcej

Objawy septoriozy (plamistości) na wiesiołku dwuletnim (Oenothera biennis L.)

Na plantacji wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis L.) zaobserwowano zmianę zabarwienia płatków kwiatowych. Naturalnie żółte płatki zaczęły przybierać barwę czerwoną. Takie objawy często świadczą o wystąpieniu porażenia septoriozą (spowodowaną przez grzyb Septoria sp.).

czytaj więcej

Objawy szarej pleśni na papryce rocznej

Papryka roczna (Capsicum annuum L.) dojrzewa w sierpniu. Na niektórych uprawach zaobserwowano występowanie szarej pleśni, spowodowanej przez grzyb Botrytis cinerea.

czytaj więcej

Stan fitosanitarny upraw rzepaku ozimego w sezonie wegetacyjnym 2023/2024

Stan fitosanitarny rzepaku w Polsce od okresu wczesnowiosennego w sezonie 2023-2024 można ocenić jako dość dobry. Wiosenne podtopienia i lokalne plantacje z gnijącymi roślinami nie zwiastowały obfitego plonu. Bardzo niestabilne warunki meteorologiczne w marcu i kwietniu sprawiły, że rzepak szybko się rozwijał i fazy rozwojowe określane w skali BBCH następowały dość szybko po sobie. Przyczyniło się to ograniczenia występowania w pewnych fazach chorób grzybowych, których nasilenie w okresie wiosennym było bardzo niskie.

czytaj więcej

Występowanie mączniaka prawdziwego na melisie lekarskiej

Na plantacjach melisy lekarskiej w woj. wielkopolskim i dolnośląskim zaobserwowano występowanie mączniaka prawdziwego na liściach melisy lekarskiej.

czytaj więcej

Porażenie bakteryjne: plamistość liści kolendry siewnej

Z prób pobranych z plantacji kolendry siewnej w woj. dolnośląskim wyizolowano bakterię Pseudomonas syringae. Jest to bakteria powodująca plamistość liści i pędów kolendry.

czytaj więcej

Zalecenia ogólne na sezon wegetacyjny 2024/2025 dla ozimin (zboża ozime)

W okresie jesiennym i lutym otrzymywaliśmy informacje o wzmożonej aktywności gryzoni na plantacjach roślin ozimych z terenu Dolnego Śląska i Wielkopolski. Wśród gryzoni spotykanych na plantacjach zbóż i rzepaku przede wszystkim należy wymienić myszowate (Muridae) oraz nornikowate (Microtidae). Spośród kilku gatunków wyrządzających szkody o znaczeniu gospodarczym, najczęściej spotykanymi są mysz polna, mysz zaroślowa, nornik zwyczajny oraz karczownik ziemnowodny.

czytaj więcej

Występowanie septoriozy - plamistości melisy lekarskiej

Niektóre plantacje melisy lekarskiej zostały porażone przez Sepotori melisae, patogen grzybowy powodujący plamistość melisy.

czytaj więcej

Szara pleśń w uprawach konopi włóknistych

Na plantacji konopi włóknistych w woj. podkarpackim stwierdzono występowanie szarej pleśni łodygi konopi.

 

czytaj więcej

Zagrożenia w uprawie tytoniu w lipcu 2024

W sezonie 2024 dużym zagrożeniem dla upraw tytoniu w Polsce jest wirus Y ziemniaka (Potato virus Y, PVY). Jest to jeden z najbardziej groźnych wirusów, który powoduje brunatną nekrozę nerwów tytoniu

czytaj więcej

Uwaga na syndrom niskiej zawartości cukru na plantacjach buraka cukrowego

Syndrom niskiej zawartości cukru – z angielskiego SBR (syndrome basses richesses) to choroba buraków znana od kilku lat, za której sprawcę uważa się bakterię ‘Candidatus Arsenophonus phytopathogenicus’. W tym przypadki określenie "SBR" jest bardzo adekwatne, ponieważ zawartość cukru jest znacznie zmniejszona (2-5% wartości bezwzględnej). 

czytaj więcej

Zgnilizna twardzikowa w uprawach rzepaku

W okresie kwitnienia i dojrzewania rzepaku, przy dużej wilgotności, istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się zgnilizny twardzikowej (Sclerotinia sclerotiorum). Choroba ta stanowi problem w wielu gatunkach roślin uprawnych (np. kapustowate, bobowate, psiankowate, słonecznik), w tym ma bardzo duże znaczenie w uprawie rzepaku.

czytaj więcej

Czarna zgnilizna korzeni poważnym zagrożeniem dla wielu roślin

Sprawcą czarnej zgnilizny korzeni jest grzyb Thielaviopsis basicola (synonim Chalara elegans). Podobnie jak w zeszłym roku, obserwuje się obecnie nasilone objawy chorobowe na plantacjach łubinu w całej Polsce.

Thielaviopsis basicola to sprawca czarnej zgnilizny korzeni także wielu roślin ozdobnych. Charakterystyczne czarno zabarwione końcówki korzeni w obecnym sezonie obserwowano na lawendzie, bratku i szałwii, ale choroba może wystąpić także m.in. na petunii, poinsecji i floksie.

czytaj więcej

Uwaga na Rhizoctonia solani

Rhizoctonia solani to powszechny grzyb glebowy, który potrafi zaatakować wiele gatunków roślin uprawnych, zarówno pod okrywami, jak i w polu. Od początku obecnego sezonu wegetacyjnego monitoruje się większe niż w poprzednich latach nasilenie objawów chorobowych związanych z występowaniem patogenu.

czytaj więcej

Groźne wirusy w uprawach rzepaku w całej Polsce

Przeprowadzony wiosną monitoring upraw rzepaku pod kątem występowania wirusów pokazał, że pozostają one ciągle ogromnym zagrożeniem. Dzięki współpracy z firmą Limagrain Polska sp. z o. o. próbki rzepaku pobrano ze wszystkich województw w Polsce.

czytaj więcej

COVID-19 - bierzemy aktywny udział w walce z wirusem

Piszą o nas w "Pod osłonami", chociaż tym razem w zupełnie innym charakterze :)

czytaj więcej

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa w Nadarzynie

"Zapraszamy na wykład prof. dr hab. Nataszy Borodynko-Filas reprezentującej Klinikę Chorób Roślin i Bank Patogenów oraz Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy z Poznania. Wykład odbył się podczas konferencji nt. trendów i zagrożeń w uprawie warzyw pod osłonami, jaka odbyła się podczas targów TSW 2020 w Nadarzynie." Wywiad w podoslonami.pl

czytaj więcej

15-lecie firmy ProCam

Fotorelacja

czytaj więcej

Polagra

W dniach od 30 września do 3 października 2019 r. w Poznaniu odbywały się targi POLAGRA FOOD, które swoim patronatem objął Minister Rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.

czytaj więcej

XVIII Sympozjum Sekcji Wirusologicznej Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego

Dnia 04.09.2019 roku w Instytucie Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu odbyło się XVIII Sympozjum Sekcji Wirusologicznej Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego.

czytaj więcej

XVI Krajowe Dni Ziemniaka

W dniach 23-24 sierpnia br. w Nidzicy odbyły się XVI Krajowe Dni Ziemniaka zorganizowane przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.

czytaj więcej

I posiedzenie Rady Programowej Kliniki Chorób Roślin i Banku Patogenów

czytaj więcej

Artykuł o wirusach cukinii w: Pod Osłonami 4-2019 - nowy numer czasopisma jest już w sprzedaży

czytaj więcej

O nas i naszych badaniach w internecie

czytaj więcej

Warsztaty popularnonaukowe dla studentów!

czytaj więcej

Pierwsza edycja nagrody AgroBioTop przyznana za badania dotyczące wirusologii roślin

Nagroda AgroBioTop 

czytaj więcej

Warsztaty popularnonaukowe dla studentów!

czytaj więcej

Warsztaty dla studentów i młodych naukowców

czytaj więcej

XVIII Dni Ogrodnika

czytaj więcej

Kolejne spotkanie z producentami pomidorów za nami

czytaj więcej

Piszą o nas

czytaj więcej

warsztaty rozsadowe - Rozsada Podstawą Dobrej Uprawy

czytaj więcej

Nowa pozycja literaturowa - Dla zainteresowanych

czytaj więcej

Prezentacja systemu BIOLOG GEN III

czytaj więcej

XVII DNI OGRODNIKA - TARGI MIĘDZYNARODOWE

czytaj więcej

DNI OGRODNIKA JUŻ WKRÓTCE!

czytaj więcej

Identyfikacja wirusów roślin-techniki proteomiczne i mikroskopii elektronowej

W dniach 06-07 lipca 2015 roku w Instytucie Ochrony Roślin-Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu odbyły się warsztaty dla studentów: ,,Identyfikacja wirusów roślin-techniki proteomiczne i mikroskopii elektronowej". Warsztaty są przez nas organizowane cyklicznie i cieszą się rosnącą popularnością.

czytaj więcej

Wirusy groźne dla cukinii

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego artykułu o wirusach groźnych w uprawach cukiniii! W artykułe wiele ważnych informacji o bieżących zagrożeniach!

czytaj więcej

Warsztaty dla studentów!

Serdecznie zapraszamy studentów kierunków przyrodniczych na warsztaty z zakresu dianostyki wirusów roślin i zastosowania technik mikroskopii elektronowej w badaniach!

czytaj więcej

Nowinki o wirusie mozaiki pepino

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego artykułu o różnych patotypach wirusa mozaiki pepino (Pepino mosaic virus), które pojawiają się w szklarniowej uprawie pomidora na terenie całego kraju.

czytaj więcej

Wirus brązowej plamistości pomidora w szklarniach

Zachęcamy do lektury naszego najnowszego artykułu o występowaniu wirusa brązowej plamistości pomidora (Tomato spotted wilt virus) w uprawie pomidora i płynących z tego tytułu zagrożeniach.

czytaj więcej

Najgroźniejsze wirusy w uprawie pomidora pod osłonami

Nasz najnowszy artykuł o różnych gatunkach występujących w uprawie pomidorów jest już dostępny!

czytaj więcej

Warsztaty dla studentów!

Klinika Chorób Roślin to nie tylko działalność na rzecz praktyki, ale również kształcenie młodej kadry naukowej!

czytaj więcej