XVI Krajowe Dni Ziemniaka

W dniach 23-24 sierpnia br. w Nidzicy odbyły się XVI Krajowe Dni Ziemniaka zorganizowane przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.

https://krajowedniziemniaka-ihar.pl/

Osoby zainetresowane mogły zapoznać się zarówno z nowinkami w hodowli ziemniaka, jak i z najnowszym sprzętem do jego uprawy czy zbioru.

Imprezę uświetnił swoją obecnością Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który mówił m.in. o kłopotach rolników spowodowanych długotrwałym brakiem wody, a także o znaczeniu ziemniaka w polskim rolnictwie:

Ziemniak jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych w historii rolnictwa. Szczególnie ważny i popularny był w Polsce. Nasza kuchnia jest pelna przysmaków, których podstawą są bulwy ziemniaków. Choć zmieniają się gusta i mody kulinarne to ziemniak pozostaje ważnym elementem kuchni naszych rodzin. Zmniejszyło się znacznie wykorzystanie ziemniaka na paszę dla trzody chlewnej, ale przy produkcji wieprzowiny najwyższej, ekologicznej jakości ziemniak jest w dalszym ciągu niezastąpiony. Wielką szansą dla polskiego rolnictwa jest także odbudowanie uprawy ziemniaka skrobiowego. Ziemniak jest znakomitą rośliną dla rolnictwa zrównowazonego, bez którego trudno jest zbudować poprawny płodozmian, szczególnie na glebach lżejszych.