Sytuacja popowodziowa w Polsce w uprawach roślin rolniczych powoli stabilizuje się
10-10-2024
W uprawach pszenicy ozimej może pojawić się problem z występowaniem zgorzeli siewek, której sprawcami jest kompleks organizmów chorobotwórczych. Podobnie, jak w przypadku wielu innych patogenów, woda ułatwia rozprzestrzenianie się zarodników infekujących np. źdźbła czy liście zbóż ozimych. Infekcji sprzyjają silne i długotrwałe opady deszczu, powodujące nadmierne uwilgotnienie gleby i jej zaskorupienie. Wraz z falą powodziową zarodniki organizmów chorobotwórczych mogą rozprzestrzeniać się szybciej. Zgorzel siewek może być powodowana między innymi przez grzyby rodzaju Fusarium, które w późniejszym okresie są sprawcami również choroby podsuszkowej.
Objawy zgorzeli siewek dzieli się na przedwschodowe lub powschodowe. Objawy przedwschodowe to poskręcane pod powierzchnią gleby kiełki i korzonki zarodkowe, co skutkuje brakiem wschodów. Objawy powschodowe, z którymi teraz możemy się spotkać na plantacjach, to brązowe przebarwienia korzeni, które z czasem czernieją, obumierają i przestają pełnić swoją funkcję. Później objawy pojawiają się także na podstawie źdźbła. Na pochwie liściowej mogą tworzyć się brunatne plamy, źdźbło jest zwykle przewężone, rośliny są słabsze i zdecydowanie wolniej rosną w porównaniu do roślin zdrowych.
Ponadto, w niektórych rejonach należy liczyć się z niebezpieczeństwem przemieszczenia się ostatnio aplikowanych substancji czynnych środków chwastobójczych. W zasiewach ozimin, gdzie zastosowano herbicydy o działaniu doglebowym, po intensywnych (nawalnych) opadach deszczu na roślinach mogą wystąpić symptomy fitotoksycznego działania herbicydu najczęściej w postaci chloroz, nekroz, deformacji liści lub systemu korzeniowego, zahamowania wzrostu roślin. Symptomy mogą występować nierównomiernie w zależności od zróżnicowania jakości gleby (mozaika glebowa) lub ukształtowania powierzchni terenu, skutkujące zwiększonym przemieszczaniem się wody powierzchniowej i gruntowej.
W związku z powyższym, w okresie jesiennej wegetacji 2024, a także wiosennej 2025, należy częściej niż zwykle analizować stan fitosanitarny plantacji, zwracając szczególną uwagę na kondycję części nadziemnej, jak i systemu korzeniowego oraz obecność nietypowych symptomów na roślinach uprawnych.
W przypadku zauważenia niepokojących objawów służymy pomocą w kwestii diagnostyki, czy rekomendacji dalszych postępowań. W razie wątpliwości można wysłać zapytania na adres: SygnalizacjaAgrofagow@iorpib.poznan.pl.